Nejnovější film: Kam motýli nelétají

Kam motýli nelétají je název celovečerního filmu podle původního scénáře Romana Němce v dramaturgii Martina Bezoušky. Slavnostní premiéra proběhla v Praze 16. května 2022, světová premiéra pak v San Franciscu 19. června 2022.

Kam motýli nelétají

Synopse

Daniel je divnej týpek, který žije odevzdaně svému osudu s věčně rozhádanými rodiči. Od lidí si drží odstup, nemá žádné přátele, nikdo mu nerozumí, je jinej. Bude mu devatenáct a to poslední, čím by teď chtěl trávit svůj čas, je příprava na blížící se maturitu.

Adam je jeho třídní učitel. Je to gay, žije ve svazku se svým mladším partnerem Davidem a svoje přísně střežené soukromí nechává zamknuté za dveřmi jejich bytu.

Daniel a Adam zkrátka žijí každý ve své bublině. Až do chvíle, kdy se spolu ocitnou v ohrožení života. Ztraceni ve tmě, odstřiženi od zbytku světa, hledají společně cestu ven. Jak daleko budou ochotni zajít?


Stručná explikace

Hlavními hrdiny příběhu jsou devatenáctiletý student gymnázia Daniel a jeho učitel Adam. 

Daniel žije jako jedináček s rozhádanými rodiči. Otec ho mnohokrát zklamal, má s ním velmi komplikovaný vztah. 

Přestože je Daniel nadprůměrně inteligentní, vnímavý a přemýšlivý kluk, ve škole neprospívá, má kázeňské problémy a nesplňuje podmínky pro připuštění k maturitní zkoušce. Je ve škatulce problémových studentů.

Straní se všemu a všem, má pocit, že mu nikdo nerozumí. Separuje se, cítí se ztracený, bezvýznamný, všem lhostejný. Jeho snaha vizuálně se odlišit je podvědomou reakcí potřeby upoutat pozornost. Nemá žádné přátele, nemá rád fyzický kontakt. 

O své budoucnosti nepřemýšlí, nic neplánuje, nemá žádné ambice ani očekávání, aby nemusel prožívat jakákoliv případná zklamání. Namlouvá si, že nikoho nepotřebuje a vystačí si sám.

Adam se jako učitel snaží Daniela motivovat k plnění jeho školních povinností, uzavřen do svojí komfortní bubliny se však příliš nezajímá o pozadí osobních problémů Daniela a tak se mu nedaří k němu najít cestu.

Když se Daniel na školním výletě při nočním přesunu ztratí v lese, Adam se ho vypraví hledat. Nedopatřením oba uvíznou v rozsáhlém jeskynním systému, ze kterého se následně snaží dostat ven. Během jejich neplánovaného dobrodružství získávají zcela novou, místy extrémní zkušenost, která přirozeně ovlivňuje jejich dosavadní vyhraněné postoje a vzájemný vztah.

V kritických situacích se obě hlavní postavy ukazují ve svojí komplexnosti a lidskosti. Odstřiženy od zbytku světa vytvářejí naprosto nové izolované sociální uskupení, pro které definují svoje vlastní pravidla, protože pravidla a konvence pozemského světa zcela pozbyly funkcionality a smyslu.


Tvůrci

Autorem scénáře a režisérem filmu je Roman Němec, dramaturgie se ujal Martin Bezouška. V hlavních rolích Daniel Krejčík (Daniel) a Jiří Vojta (Adam). Další postavy ztvární Jakub Krejča, Jaroslav Dušek, Simona Babčáková, Klára Melíšková, Martin Myšička a řada dalších.


Lokace

Nosná část příběhu se odehrává v jeskynním systému tvořeným labyrintem chodeb, dómy, ale i propastmi, průlezy, krasovými útvary, náročným terénem, jeskynním jezerem a vodními toky. Na realizaci proto spolupracujeme se Správou jeskyní České republiky a českými speleology. Natáčelo se v legendární Býčí skále, Sloupsko-šošůvských jeskyních, Kateřinské jeskyni, Javoříčských a Mladečských jeskyních. Některé jeskynní prostory byly velmi těžko přístupné, historicky úplně poprvé se na filmovém plátně objeví například Dóm potápěčů Býčí skály nebo veřejně nepřístupné části Javoříčských jeskyní včetně monumentálního Olomouckého dómu.


Více na oficiální webu filmu www.motyli-film.cz