In Progress: film Kam motýli nelétají

Kam motýli nelétají je název připravovaného celovečerního filmu podle původního scénáře Romana Němce v dramaturgii Martina Bezoušky.

Kam motýli nelétají

„Aby ses našel, musíš se nejprve opravdu ztratit“


Synopse

Daniel je divnej týpek, který žije odevzdaně svému osudu s věčně rozhádanými rodiči. Od lidí si drží odstup, nemá žádné přátele, nikdo mu nerozumí, je jinej. Bude mu devatenáct a to poslední, čím by teď chtěl trávit svůj čas, je příprava na blížící se maturitu.

Adam je jeho třídní učitel. Je to gay, žije ve svazku se svým mladším partnerem Davidem a svoje přísně střežené soukromí nechává zamknuté za dveřmi jejich bytu.

Daniel a Adam zkrátka žijí každý ve své bublině. Až do chvíle, kdy se spolu ocitnou v ohrožení života. Ztraceni ve tmě, odstřiženi od zbytku světa, hledají společně cestu ven. Jak daleko budou ochotni zajít?


Stručná explikace

Hlavními hrdiny příběhu jsou devatenáctiletý student gymnázia Daniel a jeho učitel Adam. 

Daniel žije jako jedináček s rozhádanými rodiči. Otec ho mnohokrát zklamal, má s ním velmi komplikovaný vztah. 

Přestože je Daniel nadprůměrně inteligentní, vnímavý a přemýšlivý kluk, ve škole neprospívá, má kázeňské problémy a nesplňuje podmínky pro připuštění k maturitní zkoušce. Je ve škatulce problémových studentů.

Straní se všemu a všem, má pocit, že mu nikdo nerozumí. Separuje se, cítí se ztracený, bezvýznamný, všem lhostejný. Jeho snaha vizuálně se odlišit je podvědomou reakcí potřeby upoutat pozornost. Nemá žádné přátele, nemá rád fyzický kontakt. 

O své budoucnosti nepřemýšlí, nic neplánuje, nemá žádné ambice ani očekávání, aby nemusel prožívat jakákoliv případná zklamání. Namlouvá si, že nikoho nepotřebuje a vystačí si sám.

Adam se jako učitel snaží Daniela motivovat k plnění jeho školních povinností, uzavřen do svojí komfortní bubliny se však příliš nezajímá o pozadí osobních problémů Daniela a tak se mu nedaří k němu najít cestu.

Když se Daniel na školním výletě při nočním přesunu ztratí v lese, Adam se ho vypraví hledat. Nedopatřením oba uvíznou v rozsáhlém jeskynním systému, ze kterého se následně snaží dostat ven. Během jejich neplánovaného dobrodružství získávají zcela novou, místy extrémní zkušenost, která přirozeně ovlivňuje jejich dosavadní vyhraněné postoje a vzájemný vztah.

V kritických situacích se obě hlavní postavy ukazují ve svojí komplexnosti a lidskosti. Odstřiženy od zbytku světa vytvářejí naprosto nové izolované sociální uskupení, pro které definují svoje vlastní pravidla, protože pravidla a konvence pozemského světa zcela pozbyly funkcionality a smyslu.


Tvůrci

Autorem scénáře a budoucím režisérem filmu je Roman Němec, dramaturgie se ujal Martin Bezouška. V hlavních rolích v temnotě jeskyní zazáří Daniel Krejčík (Daniel) a Jiří Vojta (Adam). Další postavy ztvární Jakub Krejča, Jaroslav Dušek, Simona Babčáková, Klára Melíšková, Martin Myšička a řada dalších.


Timing

V současné době probíhá development projektu. Natáčet by se mělo od května do listopadu 2020, kino premiéra je plánována na podzim 2021.


Lokace

Nosná část příběhu se odehrává v jeskynním systému tvořeným labyrintem chodeb, dómy, ale i propastmi, průlezy, krasovými útvary, náročným terénem, jeskynním jezerem a vodními toky. Na realizaci proto spolupracujeme se Správou jeskyní České republiky a českými speleology. Natáčet se bude v několika moravských jeskyních. V zájmu autenticity se ve filmu objeví především veřejnosti dosud nepřístupné a tedy i málo známé  jeskynní prostory. 


Více na oficiální webu filmu www.motyli-film.cz


Kam motýli nelétají