American Way 4 - Alaska

American Way 4 - Alaska

Rok vzniku: 2010
Stopáž: 00:56:20

Scénář, kamera a režie: Roman Němec
Komentář čte: Václav Vydra

Hrají: Rostislav Sovíček, Roman Němec a další

Naše čtvrtá cesta Amerikou vedla na Aljašku – největšího státu USA. Bezmála hodinový film popisuje výpravy do hor a lesů, kde jsme měli čas od času to štěstí pozorovat zvířata, která tu žijí.

Z Anchorage jsme se vydali autem na jih a kopírovali pobřeží zálivu Chickaloon Bay. Hnízdí tady orel bělohlavý – symbol Spojených států amerických. Rozsáhlé území Kenai Fjords je zase místo, kam se z Havaje vracejí velryby. Na hladině si hoví mořské vydry, pohrávají si tu i delfíni, na odlomených kusech ledovců odpočívají tuleni, na pobřežních skalách se válejí lachtani, kteří svým řvaním ruší hejna racků a puffinů.

U Russian River jsme pozorovali lososy, co se snaží dostat proti proudu řeky, aby nakladli jikry. O kus dál na ně ale už číhají hladoví medvědi.

Po cestě na sever nemůžeme minout nejznámější národní park Denali s reliéfem charakteristickým ledovci, jezery, vodními toky, morénovými valy a několika dosud činnými sopkami.

Nejsevernější námi navštívené místo byl průsečík Dalton Hwy a polárního kruhu. Dorazili jsme sem v době teplotního rekordu – naměřili jsme tu 29 °C.

Zpátky na jih se vracíme východní cestou, abychom toho viděli co nejvíce. Nevynecháme tak ani největší národní park – Wrangell a oblast četných ledovců Chugach Mountains (není nad červencovou koulovačku).

Letní Aljaška je plná života a překvapení. Člověk tu je, a doufejme že vždycky bude, pouhým hostem. Když potkáte v lese medvěda, uvědomíte si naprosto zřetelně, že jste jen celkem bezvýznamnou součástí přírody. Je to poučný, a svým způsobem i osvobozující, pocit. Aljaška je divoká, nádherná a nezapomenutelná. A já doufám, že se nám alespoň zlomek toho všeho podařilo zachytit.

Trailer na Youtube.
Film na ČSFD